بیانیه انجمن فین‌تک ایران درخصوص دستورالعمل شرکت‌های تسهیلات‌یار

انجمن فین تک

انجمن فین‌تک ایران خواستار اصلاح «دستورالعمل الزامات ناظر بر نحوه همکاری موسسات اعتباری با شرکت‌های تسهیلات‌یار» با مشارکت فعالان حوزه لندتک است.

افزایش تورم و مشکلات اقتصادی، در چندسال اخیر باعث کاهش نقدینگی خانوارهای ایرانی و نیاز هرچه بیشتر به وام‌های خرد شده‌است. شرکت‌های تسهیلات‌یار با استفاده از فناوری در سه سال اخیر به بیش از ۵ میلیون نفر در اقصی نقاط کشور عزیزمان، با هر سطح درآمدی و از اقشار مختلف جهت دریافت وام و تسهیلات بدون ضامن خدمت‌رسانی کرده‌اند. با این حال، دستورالعمل جدید در سکوت خبری و بدون مشارکت صنفی و درنظر گرفتن ساختار هزینه و مدل کسب‌وکارهای تسهیلات‌یار منتشر شده که این موضوع نگرانی‌های فعالان و کسب و کارهای صنعت را از روند ادامه فعالیت افزایش داده است.

انجمن فین‌تک ایران بر ضرورت اصلاح فوری و شفافیت این دستورالعمل با همکاری صنعت لندتک تاکید دارد، چرا که عدم درک صحیح از مدل‌های کسب‌وکار تسهیلات‌یاران و نادیده گرفتن کارمزد خدمات تسهیلات‌یاری، مسیری ناپایدار و غیرکارآمد را برای ادامه فعالیت این کسب‌وکارها به وجود خواهد آورد. این تصمیمات شتاب‌زده، اساس وجود نهاد نوپای تسهیلات‌یاری را با مخاطره مواجه کرده و می‌تواند منجر به اختلالات اساسی در این کسب‌وکارها، تعدیل منابع انسانی متخصص و توقف ارائه خدمات شود.

ایجاد موج ناامیدی در میان نیروهای متخصص فعال در این حوزه، مهاجرت گسترده نخبگان، نابودی فرصت‌ها، از بین بردن زمینه‌های توسعه اقتصاد دیجیتال و کاهش فراگیری مالی از دیگر پیامدهای جبران‌ناپذیر این دستورالعمل‌های ضربه‌زننده است.

انجمن فین‌تک ایران از مسئولان بانک مرکزی خواستار اجرای یک فرایند مشارکتی و شفاف و با در نظر گرفتن نیازها و نظرات تمام فعالان این حوزه در تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات است. اقداماتی که به توسعه فناوری‌های مالی، تسهیلات‌یاری و افزایش شفافیت و کارایی در ارائه خدمات مالی کمک خواهد کرد.